Załącznik do uchwały Nr XXXIII/266/2021
Rady Gminy w Świlczy
z dnia 15 stycznia 2021r.
w sprawie statutu
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świlczy
Rozdział I. Postanowienia ogólne
§ 1. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świlczy, zwany dalej „Ośrodkiem” jest jednostką organizacyjną Gminy Świlcza – utworzoną na mocy uchwały nr IX/36/90 Gminnej Rady Narodowej z dnia 2 lutego 1990 roku w sprawie powołania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świlczy – realizującą zadania z zakresu pomocy społecznej na jej terenie.
§ 2. Siedzibą Ośrodka jest miejscowość Świlcza, a obszarem jego działania – Gmina Świlcza.
§ 3. Ośrodek używa pieczęci nagłówkowej o treści: ,,Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świlczy”.
Rozdział II. Misja, cele i zadania Ośrodka
§ 4.
- Misją Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świlczy jest organizowanie i koordynowanie systemu wsparcia społecznego w szczególności dla tych mieszkańców gminy Świlcza, którzy potrzebują pomocy w rozwiązywaniu problemów i trudnych sytuacji życiowych, których nie mogą pokonać przy wykorzystaniu własnych uprawnień i możliwości, z poszanowaniem ich podmiotowości i przyrodzonej godności, przy pełnym wykorzystaniu ich zasobów własnych oraz środowiska lokalnego. Misję swoją Ośrodek urzeczywistnia przy zachowaniu zasady partnerstwa w stosunku do mieszkańców gminy, ich organizacji i innych instytucji z zakresu polityki społecznej.
- Organizując pomoc społeczną, o której mowa w ust. 1, Ośrodek współpracuje w tym zakresie, na zasadzie partnerstwa z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.
- Ośrodek realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej, rozumianej jako instytucja polityki społecznej państwa, mająca na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenia trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
§ 5.
- Wspierając osoby i rodziny, o których mowa w ust. 1, Ośrodek udziela w szczególności świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych odpowiednich – ze względu na ich rodzaj, formę i rozmiar, do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.
- Podstawowymi zadaniem Ośrodka jest wspieranie, na obszarze jego działania, osób i rodzin, o których mowa w § 4 ust. 1, w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienie im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka w szczególności przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia tych osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.
§ 6. Ośrodek wdraża lokalne programy pomocy społecznej zatwierdzone przez Radę Gminy Świlcza, a także koordynuje realizację gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych.
§ 7. Cele i zadanie o których mowa w § 4-6 Ośrodek realizuje – działając na podstawie i w granicach obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności na podstawie:
- ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 roku, poz. 713 z późniejszymi zmianami)
- ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 roku, poz. 1876),
- ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 roku, poz. 869 z późniejszymi zmianami),
- ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 roku, poz. 111 z późniejszymi zmianami),
- ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 roku, poz. 2407 z późniejszymi zmianami),
- ustawy z dnia 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „ Za życiem” (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 roku, poz. 1329),
- ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 roku, poz. 1282 z późniejszymi zmianami)
- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2018 roku, poz. 936 z późniejszymi zmianami)
- ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 roku o ochronie zdrowia psychicznego (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 roku, poz. 685),
- ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 roku, poz.1398 z późniejszymi zmianami),
- ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 roku, poz. 266 z późniejszymi zmianami),
- ustawy z dnia 7 stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78 z późniejszymi zmianami),
- ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 roku, poz. 821),
- ustawy z dnia 5 grudnia 2014 roku o Karcie Dużej Rodziny (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 roku, poz. 1348),
- ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 roku, poz. 1320 z późniejszymi zmianami),
- ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 roku, poz. 1219 z późniejszymi zmianami)
- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 roku w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U. z 2018 roku, poz. 1061 z późniejszymi zmianami)
- niniejszego Statutu
- innych ustaw szczególnych, w zakresie w jakim powierzają one Ośrodkowi realizację zadań z zakresu pomocy społecznej do jego właściwości.
Rozdział III. Organizacja Ośrodka
§ 8.
- Czynności z zakresu prawa pracy wobec zatrudnionych pracowników wykonuje Dyrektor Ośrodka, zaś w stosunku do Dyrektora Ośrodka czynności te wykonuje wójt Gminy.
- Dyrektor Ośrodka, działając w granicach obowiązującego prawa, niniejszego Statutu oraz pełnomocnictw udzielonych przez wójta Gminy, podejmuje decyzje samodzielnie i ponosi za nie odpowiedzialność przewidzianą prawem.
- Dyrektor Ośrodka organizuje i nadzoruje pracę Ośrodka, reprezentuje go na zewnątrz – wykonuje na zasadach określonych w ustawie – Kodeks pracy, ustawie o pracownikach samorządowych i przepisach szczególnych – czynności z zakresu prawa pracy wobec osób w nim zatrudnionych.
- Działalnością Ośrodka kieruje Dyrektor.
§ 9.
- W zakresie oraz w sprawach określonych w przepisach prawa wójt może na wniosek Dyrektora Ośrodka udzielić upoważnienia do wydawania decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej również pracownikowi Ośrodka.
- W zakresie oraz sprawach określonych w upoważnieniu wójta Gminy, Dyrektor Ośrodka wydaje decyzje w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.
§ 10.
- W skład Ośrodka wchodzą następujące komórki organizacyjne oraz samodzielne stanowiska pracy:
- referat pomocy społecznej zarządzany przez podległego Dyrektorowi Ośrodka Kierownika Referatu Pomocy Społecznej, w którego skład wchodzą:
- stanowisko do spraw pierwszego kontaktu,
- stanowisko do spraw pracy socjalnej,
- zespół do spraw świadczeń przyznawanych decyzją,
- zespół do spraw usług,
- stanowisko do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
- stanowisko do spraw stypendiów szkolnych,
- stanowiska do spraw opiekuńczych,
- referat świadczeń rodzinnych (w tym stanowisko do spraw Karty Dużej Rodziny)
- samodzielne stanowisko do spraw Funduszu Alimentacyjnego
- referat do spraw księgowości:
- stanowisko Głównego księgowego Ośrodka,
- stanowisko do spraw księgowości,
- samodzielne stanowisko asystentów rodziny
- samodzielne stanowisko archiwisty
- samodzielne stanowisko informatyka
- samodzielne stanowisko do spraw BHP
- samodzielne stanowisko do spraw kadrowo-organizacyjnych
- samodzielne stanowisko do spraw administracyjnych
- wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego
- Środowiskowa Świetlica Socjoterapeutyczna
- referat pomocy społecznej zarządzany przez podległego Dyrektorowi Ośrodka Kierownika Referatu Pomocy Społecznej, w którego skład wchodzą:
- Organizację wewnętrzną, w tym ustalaną na podstawie kryteriów określonych w ustawie o pomocy społecznej, liczbę etatów w poszczególnych komórkach organizacyjnych i na samodzielnych stanowiskach pracy, a także szczegółowy zakres ich zadań określa regulamin organizacyjny nadany przez Dyrektora Ośrodka i zatwierdzony przez wójta Gminy.
Rozdział IV. Gospodarka finansowa Ośrodka
§ 11.
- Ośrodek działa w formie jednostki budżetowej Gminy Świlcza, prowadzącej gospodarkę finansową na zasadach przewidzianych i w ustawach: o finansach publicznych oraz o rachunkowości.
- Podstawę gospodarki finansowej Ośrodka stanowi, sporządzony przez Dyrektora:
- w okresie od 1 stycznia roku budżetowego – projekt planu finansowego zweryfikowany przez wójta Gminy pod względem zgodności z projektem uchwały budżetowej Gminy Świlcza,
- z chwilą przyjęcia przez Radę Gminy Świlcza uchwały budżetowej na dany rok budżetowy – plan finansowy opracowany na podstawie informacji o ostatecznych kwotach dochodów i wydatków wynikających z tej uchwały.
§ 12.
- Ośrodek tworzy fundusz świadczeń socjalnych w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
- Fundusz jest prowadzony wspólnie z Urzędem Gminy Świlcza na podstawie stosownych zarządzeń.