Adres: 36-071 Trzciana 193 c
Tel.: +48 17 506 16 17

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Budynek Gminnego Klubu Seniora w Trzcianie

Klub Seniora w Trzcianie to placówka działająca w ramach struktury organizacyjnej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świlczy. Utworzenie Klubu Seniora zainicjowało dofinansowanie uzyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa, na realizację projektu pt. „Gminny Klub Seniora w Trzcianie” - dzięki otrzymanemu dofinansowaniu możliwe było prowadzenie Klubu Seniora w okresie od 1.10.2021 roku do 30.09.2023 roku.

Po zakończonym projekcie od 2.10.2023 roku, Klub Seniora działa w ramach tzw. trwałości projektu, realizując swoją misję, poprzez skupianie środowiska seniorów z terenu gminy Świlcza, odpowiadając na potrzeby ludzi starszych, niepełnosprawnych i samotnych do podejmowania wspólnych działań twórczych, kulturalnych i społecznych.

W Klubie Seniora prowadzone są zajęcia i organizowane wydarzenia kulturalne, edukacyjne i integrujące zgodnie z oczekiwaniami i predyspozycjami seniorów - realizowana jest „idea drugiego domu", która ma w internujący sposób wypełnić czas i przestrzeń w pozostałej aktywności życiowej Seniora. Idea realizowana jest poprzez organizacje wydarzeń kulturalno-oświatowych i jest otwarta na wszelkie propozycje ze strony Seniorów, które mają na celu osiągniecie zamierzonych działań. Misją Klubu Seniora jest również zrzeszenie organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Świlcza.

Gminny Klub Seniora w Trzcianie czynny jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Jest to ośrodek tętniący życiem. W ramach działalności Seniorzy zbierają razem grzyby, organizują potańcówki, zbierają się na wieczorkach poetyckich. To panaceum na samotność, apatię, odrętwienie i wycofanie społeczne. Oferujemy nie tylko towarzystwo, ale i ciekawe zajęcia oraz wyjścia i wycieczki. A wszystko to za darmo, lub za niewielkie opłaty.

Dodatkowym atutem naszej placówki jest możliwość spotkania w ważnych dla każdego dniach, urodzinach, imieninach kiedy samotność jest szczególnie uciążliwa. Organizujemy również spotkania wigilijne, zabawy sylwestrowe, wielkanocne śniadanie oraz także imprezy na Dzień Seniora. Uczestniczymy także w życiu kulturalnym, chodząc na koncerty, do kina, teatru.

Najważniejsza jest jednak rodzinna atmosfera i możliwość zrobienia czegoś razem. Uczestnictwo we wspólnocie ofiaruje także poczucie jedności i przynależności do grupy, które jest bezcenne. Gminny Klub Seniora w Trzcianie umożliwia także realizację własnych pasji. Stanowi źródło niewyczerpanych inspiracji, pole wymiany doświadczeń i poglądów. To ośrodek gotowy do włączenia się we wspólne działania. Zajmujemy się nie tylko edukacją prozdrowotną, prowadzimy zajęcia aktywizujące umysł i ciało, prowadzimy bezpłatne zajęcia z informatyki, rękodzieła artystycznego, kulinarne.

 Równie dobrym sposobem na zachowanie kondycji fizycznej są wyjazdy na baseny solankowe czy spacery na świeżym powietrzu. Hasło „w zdrowym ciele zdrowy duch” to nie tylko pusty frazes, ale styl życia, dzięki któremu senior może realnie przedłużyć swoje życie. Osoby, które nawet w podeszłym wieku postawiły na aktywność fizyczną, czują się też lepiej psychicznie.

Inne zajęcia, oferowane przez klub seniora, to ćwiczenia umysłowe w formie gier karcianych, planszowych i logicznych. Seniorzy z jednej strony świetnie sobie z nimi radzą, a jednocześnie tego typu gry pozwalają na odrobinę współzawodnictwa, która służy gimnastyce umysłu, niezwykle ważnej u osób po 60. roku życia.

 • Najważniejsze zadania Gminnego Klubu Seniora: czas indywidualny tzw. „poranna i popołudniowa pora dla seniora”,
 • zajęcia rozwijające umysł,
 • zajęcia z zakresu kultury fizycznej,
 • przygotowanie i konsumpcja posiłku ciepłego,
 • warsztaty komputerowe,
 • zajęcia z rękodzieła artystycznego,
 • zajęcia malarskie
 • zajęcia garncarskie
 • zajęcia muzyczne
 • zajęcia grupowe - zorganizowane (w trakcie tygodnia),
 • spotkanie z ekspertami w ramach wolontariatu
 • zajęcia aktywizujące społecznie
 • trening kulinarny,
 • zajęcia relaksacyjne,
 • dyskusyjny klub filmowy.

Odpowiednie wyposażenie budynku Gminnego Klubu Seniora umożliwia uczestnikom aktywne spędzanie czasu wolnego, aktywizację społeczną oraz ruchową. W placówce znajdują się pomieszczenia specjalnie do tego celu przystosowane: sala przeznaczona do utrzymania lub zwiększenia aktywności ruchowej, zaopatrzona w podstawowy sprzęt, w pełni wyposażona kuchnia dzięki, której seniorzy mają możliwość przygotowywania posiłków w ramach warsztatów kulinarnych, ogólnodostępne pomieszczenie pełniące funkcję jadalni, sali spotkań w którym znajduje się sprzęt RTV jest miejscem na wspólne oglądanie telewizji i filmów, sala, w której znajdują się komputery z dostępem do internetu,  pokój z 2 miejscami do wypoczynku, w którym podopieczni mają możliwość zregenerowania sił na pozostałą część dnia, pomieszczenie terapii indywidualnej   oraz szeroko rozumianego poradnictwa, pracownie plastyczna, łazienki dla kobiet i mężczyzn odpowiednio wyposażone, szatnia oraz szafki zamykane na kluczyk do użytku uczestników.  Osoby zainteresowane mają zapewniony bezpłatny transport i wyżywienie.

Oddany do użytku w Gminie Świlcza Gminny Klub Seniora stał się przyjazny seniorom. To między innymi takie przedsięwzięcia, mają za zadanie aktywizować seniorów, utrzymać jak najdłużej w dobrym zdrowiu i aktywności fizycznej. Patrząc na to jak prężnie funkcjonuje  rozwija i uaktywnia grono uczestników tu zgromadzonych.  W tym miejscu chciało by się bardzo podziękować osobom bez których utworzenie tej placówki nie było by możliwe. Panu wójtowi Gminy Świlcza Adamowi Dziedzicowi i dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Benedykcie Piątek.

Możliwość spędzania czasu z osobami o podobnych możliwościach i doświadczeniach to ogromny atut, a nie kara. Każdy senior, który jest na tyle sprawny, aby udać się do klubu, powinien z tego korzystać, choćby z racji tego, że na emeryturze w końcu ma czas, aby o siebie zadbać. Do tej pory pewnie zajmował się dziećmi, wnukami czy pracą zawodową. Teraz może robić to, na co ma ochotę, z ludźmi, którzy myślą podobnie i wiedzą, że w życiu można przeżyć jeszcze wiele dobrego. Wtedy właśnie jesień życia stanie się tak naprawdę drugą wiosną.

Dorota Jędral
Kierownik Gminnego Klubu Seniora w Trzcianie