Dziewczynki z pracą rysunkową o oszczędzaniu energii elektrycznej

Na zajęciach wychowawczych dzieci ze Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy wykonały kolaż przedstawiający pomysły na oszczędzanie energii w domach i na świetlicy. Oto dobre rady, które powinny wejść w życie w każdym domu.

1. Ogranicz sztuczne światło

Jednym z podstawowych sposobów oszczędności energii dla domów jest ograniczenie używania sztucznego światła na co dzień. W miarę możliwości warto postawić na wykorzystywanie słońca, co oczywiście najłatwiejsze jest w okresie letnim, gdy dni są ładniejsze i zdecydowanie dłuższe. Warto też zorganizować swój dom lub mieszkanie w ten sposób, aby światło dzienne pozwalało nam na pracę, odrabianie lekcji, rozrywkę, czy gotowanie. Dzięki temu znacznie krócej będziemy musieli korzystać z lamp. Kontrolę ilości światła dziennego wpadającego do naszych wnętrz zwiększymy dzięki zastosowaniu praktycznych rolet lub innych przesłon.

2. Wymień żarówki

Kolejnym sprawdzonym sposobem na oszczędzanie energii w domu jest wymiana żarówek na energooszczędne. Obecnie na rynku bez trudu znajdziemy wysokiej jakości produkty, które zapewnią odpowiednie natężenie i barwę światła, przy jednoczesnym obniżeniu poboru mocy. Co przy tym ważne, obecnie nie są one tak drogie, jak było to jeszcze kilka lat temu.

3. Wyłączaj światło

Wydaje się, że to sposób, który doskonale znany jest każdemu z nas. Mimo to wiele osób o nim zapomina. Dlatego też warto zadbać, by wyłączenia światła weszło nam w nawyk. Podobnie jak nie uruchamianie oświetlenia w sytuacjach, gdy światło dzienne jest w zupełności wystarczające. Pomóc w tym mogą też czujniki ruchu i obecności, które najlepiej sprawdzą się w korytarzach czy na schodach.

4. Odłączaj urządzenia od kontaktu

Nawet nieużywany sprzęt podłączony do gniazdka elektrycznego może pobierać prąd. Jego ilość zależna będzie od rodzaju urządzenia i zastosowanych w nim rozwiązań elektronicznych. Jeżeli chcesz postawić na oszczędzanie prądu w domu, to zadbaj również o odłączanie nieużywanych urządzeń z kontaktu.

5. Gotuj pod przykryciem

Oszczędzanie energii w domu polega także na gotowaniu potraw pod przykryciem. Dzięki temu znacznie zmniejsza się zużycie prądu w trakcie przyrządzania potraw na płycie indukcyjnej. Wszystko dlatego, że skraca się proces gotowania i ogranicza ubytek energetyczny.

6. Pralka i zmywarka powinny być pełne

Sposobem na oszczędzanie energii w domu jest także włączanie tylko pełnej zmywarki oraz pralki. Urządzenia te pobierają tyle samo prądu, niezależnie od tego, czy są zapełnione całościowo, czy tylko w części. Im mniej rzeczy w nich umieścimy, tym więcej cykli prania lub zmywania będziemy musieli przeprowadzić w miesiącu. Wpłynie to na zwiększenie kosztów eksploatacyjnych i rachunku za prąd.

Sprytne sposoby na oszczędzanie energii to również kontrola temperatury w domu lub mieszkaniu, gdy do jego ogrzewania wykorzystujemy grzejniki elektryczne, a także unikanie otwierania piekarnika w trakcie pieczenia.

Kierownik w Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy
Magdalena Lisowska


Zapraszam do galerii zdjęć: