fonocholizmMój przyjaciel Smartfon – CZY NA PEWNO… warto się nad tym zastanowić!

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy swobodny dostęp do cyfryzacji, powszechnym zjawiskiem stało się uzależnienie od Smartfona. Telefon komórkowy stał się nieodłącznym elementem naszego życia, bez którego tak naprawdę trudno się obyć.

Wszystko jest dobrze do momentu, kiedy wykorzystujemy go w praktycznym celu np. kiedy potrzebujemy go w pracy, aby komunikować się z innymi. Krótko mówiąc, kiedy użytkujemy go pod kontrolą. Problem pojawia się wtedy, gdy nie potrafimy korzystać ze Smartfona racjonalnie. Dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży. W momencie, kiedy dziecko nie potrafi rozstać się z telefonem, kiedy nie ma go pod ręka staje się rozdrażnione- to znak, że mamy do czynienia z uzależnieniem.

Zjawisko to stało się na tyle rozpowszechnione, że nazwane zostało „fonoholizmem”.

Najbardziej charakterystyczne objawy uzależnienia od telefonu komórkowego to:

  • Telefon jest naszym głównym komunikatorem w kontaktach z innymi osobami, a media społecznościowe zastępują nam osobisty kontakt z drugim człowiekiem
  • Nigdy nie rozstajemy się z telefonem, a kiedy jesteśmy do tego zmuszeni, stajemy się nerwowi
  • Czujemy nieustanny przymus komunikowania się z innymi, odczuwamy narastającą chęć wysyłania wiadomości, wybierania połączeń telefonicznych, sprawdzania powiadomień z Facebooka
  • Nerwowo nasłuchujemy, czy aby nie dzwoni nam telefon (wydaje się nam, że słyszymy dzwonek lub wibrację, a taka sytuacja nie ma miejsca)
  • Co chwilę zerkamy na telefon, nawet wtedy, gdy nie czekamy na ważną wiadomość

Uzależnienie od telefonu komórkowego, podobnie jak w przypadku innych nałogów jest definiowane przez czas. Dziecko, które każdą wolną chwilę poświęca na komunikowanie się przez telefon, zaczyna powoli wycofywać się z osobistych kontaktów z rówieśnikami, zaczyna powoli zaniedbywać swoje obowiązki szkolne, przestaje skupiać się na rozwijaniu swoich zainteresowań. Ważnym zadaniem rodziców i opiekunów jest baczne obserwowanie symptomów, które mogą prowadzić do uzależnienia. Tak jak w przypadku każdego nałogu nic nie dzieje się z dnia nadzień, tutaj potrzebna jest systematyczność, dlatego warto ograniczyć dziecku dostęp do telefonu. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, kiedy dzieci większość czasu spędzają w domu, warto zwrócić na to szczególną uwagę. Czasami rodzice z wygody pozwalają dziecku korzystać przez cały dzień ze Smartfona, gdyż mają przysłowiowy „święty spokój”, ale nie tędy droga. Jest to dobry moment na to, aby spędzić ten okres razem, pobyć ze sobą, lepiej się poznać.

Pragnę nadmienić, że uzależnienie od telefonu to nie tylko problem, który dotyka dzieci i młodzież. Dorośli też często naużywają Smartfona. Przeglądając media społecznościowe, idealne zdjęcia instagramowe nasz mózg wytwarza dopaminę, co powoduje, że czujemy się pozornie szczęśliwi.

Warto usiąść i zastanowić się w jakim kierunku to zmierza, czy naprawdę tego właśnie potrzebujemy. Pamiętajmy, że świat wirtualny nie jest prawdziwy. Nic nie zastąpi nam osobistego kontaktu z drugim człowiekiem.

Tak jak w przypadku innych nałogów leczenie fonoholizmu nie jest łatwe. Rodzice oraz opiekunowie uzależnionych dzieci powinni stopniowo ograniczać czas i zakres korzystania z telefonu komórkowego. Jest to ważne, by móc znów w pełni cieszyć się życiem. 
 

Wychowawca ŚŚS w Świlczy Ewa Król